Narciarskie barwy, czyli co oznaczają poszczególne kolory szlaków
Data dodania: 2021-12-08
Narciarskie trasy posiadają kolorystyczne oznaczenia, wynikające z poziomu trudności. Bardzo ważne, aby wybierać tylko te, do których jesteśmy naprawdę przygotowani. Poważne upadki i kontuzje są codziennością na stoku, dlatego nie warto przyczyniać się do powstawania kolejnych.
Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę na stoku, wybierzmy zielone trasy, a wraz z rozwojem przechodźmy kolejno przez niebieskie, czerwone i czarne. W Polsce barwa jest odzwierciedleniem przede wszystkim kąta nachylenia stoku, ale również ukształtowania terenu czy znajdujących się w pobliżu trasy obiektów. Zanim wjedziemy na dany stok upewnijmy się, którą trasą powinniśmy zjechać i z którą sobie poradzimy.
Jedź bezpiecznie z polisą
Na zielono
Na najniższym poziomie znajdują się zielone trasy, które uznawane są za bardzo łatwe. Jeżeli jest to nasz pierwszy wyjazd na narty, to zdecydowanie powinniśmy rozpocząć od tych właśnie szlaków. Wyznaczone „drogi” narciarskie są szerokie i cechuje je niski kąt nachylenia. Podczas pierwszych zjazdów chcemy mieć pewność, że w każdej chwili będziemy mogli się zatrzymać i że nie nabierzemy zbyt dużej, niebezpiecznej dla nas prędkości. Zielone szlaki są odpowiednie dla osób początkujących oraz dla dzieci. Nie spotkamy się tu z szusującymi snowboardzistami ani narciarzami, więc spokojnie będziemy mogli doskonalić podstawowe umiejętności. Średnie nachylenie zielonych tras wynosi mniej niż 15%, a więc około 9°.
Na niebiesko
Nieco bardziej zróżnicowane trasy oznaczono niebieskim kolorem. Są to nadal łatwe trasy, które będą idealne dla preferujących spokojną jazdę narciarzy, którzy chcą przyjemnie spędzić czas na stoku bez zbyt dużej dozy ryzyka. Do tych tras powinny przygotować się rodziny z dziećmi. Stopień nachylenia jest wyższy niż na bardzo łatwych trasach, a więc nie będzie dla nas problemem nabranie większej prędkości. Przeciętni fani zimowych sportów wybiorą właśnie ten poziom, gdyż kolejny zalicza się już do trudnych. Niebieskie trasy cechuje średnie nachylenie o wartości w przedziale 17-21% czyli 10-12°. Szlaki są idealnym miejscem dla tych, którzy chcą doskonalić swój styl jazdy i które w przyszłości zamierzają przerzucić się na trudniejsze odcinki.
Na czerwono
Czerwone trasy są uznawane za trudne, a więc zdecydowanie nie znajdziemy tu początkujących w sztuce narciarstwa osób. Jeżeli znudziły nam się niebieskie trasy, które nie mają przed nami już żadnych tajemnic i nie są żadnym wyzwaniem, możemy spróbować swoich sił na czerwonych szlakach. Warto jednak podczas pierwszych zjazdów sprawdzić teren i dowiedzieć się, które miejsca mogą stwarzać zagrożenie. Każdy kolejny zjazd będzie dla nas łatwiejszy i przybliży nas do pokonywania najtrudniejszych odcinków. Czerwone trasy wymagają wysokich umiejętności, dlatego nie powinniśmy nabierać zbyt dużych prędkości. Nachylenie na tego typu stokach wynosi 21-29%, to jest 12-16°.
Na czarno
Do najgorszych, określonych mianem bardzo trudnych, należą czarne trasy. Tutaj z pewnością spotkamy jedynie najlepszych narciarzy i snowboardzistów. Zanim zdecydujemy się na tego typu wyzwanie powinniśmy odpowiednio się przygotować. Warto skompletować dobry sprzęt, który ułatwi jazdę i poradzi sobie z niedoskonałościami terenu. Możemy bowiem natrafić po drodze na grudy lodu, muldy i ukryte dołki. Niespodziewane ostre zakręty także mogą być tutaj normą. Spotkamy się tutaj z nachyleniem wynoszącym ponad 29%, a więc 16°.
Porównaj ubezpieczenia
Niezależnie od tego, która z tras jest dla nas odpowiednia, zawsze musimy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Dotyczy to sytuacji, gdy poszkodowanymi mogą zostać osoby trzecie, jak i my sami. Z pewnością nie zaszkodzi również właściwe ubezpieczenie. Polisa narciarska zapewnia pokrycie kosztów leczenia i może obejmować ubezpieczenie sprzętu oraz odpowiedzialności cywilnej. W niepewnych warunkach będzie to najpewniejszym zabezpieczeniem.