Ubezpieczenie narciarskie a jazda poza wyznaczonym miejscem
Data dodania: 2016-03-24
Wyjeżdżając na narty zazwyczaj myślimy o szusowaniu po stoku i korzystaniu z wyznaczonych tras. Niektórzy jednak czas na śniegu wolą spędzić bez ograniczeń i decydują się na jazdę poza trasą. Jest to o tyle niebezpieczne, że w razie wypadku prawdopodobieństwo nadejścia pomocy jest dużo mniejsze. Jak jednak jazda poza wyznaczonym miejscem jest postrzegana przez towarzystwa ubezpieczeniowe?
fot: pixabay.com
Wszystko co stwarza większe ryzyko jest czynnikiem decydującym o podwyższeniu ceny polisy. Nie oznacza to, że osoby uprawiające narciarstwo czy snowboard nie mogą być objęte ubezpieczeniem. Muszą jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach.
Kup ubezpieczenie
Uwzględnij jazdę poza trasą w polisie
Jazda poza trasami w większości towarzystw jest uznawana za sport ekstremalny. Chcąc doświadczyć większych emocji i nie ograniczać się do wyznaczonych miejsc, musimy uwzględnić to w swojej polisie. Konieczne jest wybranie opcji – sporty ekstremalne. Każde z towarzystw może różnie interpretować ten sposób uprawiania sportu, sprawdźmy więc w OWU czy powyższy wariant na pewno obejmuje narciarstwo poza wyznaczonymi trasami.
Ile wyniesie składka polisy?
Niestety,
jazda poza wyznaczonymi miejscami wiąże się z większym ryzykiem, co dla towarzystwa oznacza większą odpowiedzialność. Wybierając polisę z jednakowym zakresem i z taką samą sumą gwarancyjną, cena polisy może wzrosnąć nawet kilkukrotnie, jeśli wybierzemy opcję sportów ekstremalnych.
Przykładowo osoba do 25 roku życia wyjeżdżająca na tydzień w polskie góry za ubezpieczenie z opcją sportów amatorskich zapłaci 21,6 zł, natomiast wybierając sporty ekstremalne już 86,4 zł. Duże ryzyko wiąże się też z wysokimi kosztami. Jeżeli jednak kupimy podstawową (tańszą) polisę i wypadek zdarzy się poza trasą, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
Czym są sporty ekstremalne?
Za sporty ekstremalne uważa się dyscypliny sportowe wymagające ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi oraz działania w warunkach dużego ryzyka. Uprawiane są one w celu osiągnięcia maksymalnych wrażeń. Przykładem zimowych sportów ekstremalnych mogą być:
-
Jazda poza wyznaczonymi trasami;
-
Jazda po muldach;
-
Skoki narciarskie;
-
Skoki akrobatyczne na nartach;
-
Heliskiing;
-
Narciarstwo wysokogórskie.
Dla kogo jazda poza trasą?
Narciarstwo i snowboard są dość kontuzyjnym sportem, nawet jeśli uprawiamy je na wyznaczonych trasach zjazdowych. Korzystanie z pozostałych terenów tym bardziej będzie niebezpieczne i z pewnością powinny z tego zrezygnować początkujące osoby. Debiut na stoku powinien być zabezpieczony obecnością osób, które pomogą nam w razie wypadku. Poza trasami nie zawsze ktoś taki się znajdzie.
Uwzględnij sporty ekstremalne w polisie
Obowiązkowo powinniśmy zadbać o odpowiednią polisę narciarską. Wybierając opcję sporty ekstremalne będziemy czuć się bezpiecznie nawet poza trasami. Ubezpieczenie zapewni finansowe wsparcie w razie wystąpienia nieszczęśliwych zdarzeń.
Redakcja portalu: