Ubezpieczenia narciarskie – czy ich porównanie jest trudne?
Data dodania:
Samodzielne dokonanie porównania polis dla narciarzy nie jest szczególnie skomplikowane. Ubezpieczenia narciarskie to produkt tak skonstruowany by jego zakres był w pełni zrozumiały dla przeciętnego klienta. Jeśli więc sami chcemy porównać oferty towarzystw w tym zakresie powinniśmy bez trudu sobie z tym poradzić i w efekcie wybrać ubezpieczenia narciarskie dopasowane do potrzeb, możliwości i oczekiwań poszczególnych uczestników naszej narciarskiej wyprawy.
Przyjrzyjmy się podstawowym elementom, które składają się na ubezpieczenia narciarskie, i które umożliwią nam porównanie ofert.
Porównanie kosztów leczenia za granicą (KL) wymaga uzyskania informacji, jaka jest suma ubezpieczenia. Im wyższa, tym zapewne również większa będzie składka za poszczególne ubezpieczenia narciarskie. Ale jeśli wybieramy się do krajów, w których pomoc lekarska i pobyt w szpitalu są kosztowne, warto zdecydować się na wyższą sumę ubezpieczenia. Wówczas ubezpieczenia narciarskie zagwarantują pełne pokrycie wydatków związanych z ewentualną hospitalizacją, zakupem lekarstw czy środków opatrunkowych.
Ubezpieczenia narciarskie obejmują także koszty transportu i repatriacji, które również ułatwią nam porównanie ofert poszczególnych towarzystw. Tutaj też istotna jest suma ubezpieczenia i wiedza, jak wydatki te kształtują się w kraju, do którego się udajemy. Informacjami tego rodzaju dysponują zarówno biura podróży, jak i ubezpieczyciele.
Koszty akcji poszukiwawczej i ratownictwa górskiego to także element, który różni ubezpieczenia narciarskie, a zarazem ułatwi nam porównanie polis. Tu także ważna jest kwota, na jaką można się ubezpieczyć, jeśli przykładowo w górach zejdzie lawina i konieczne będzie wszczęcie poszukiwań. Właściwie tylko w Polsce GOPR i TOPR ruszą na poszukiwania, nie oczekując za akcję zapłaty. Ale już na Słowacji czy w państwach alpejskich zostaniemy obciążeni kosztami akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Warto o tym pamiętać przeglądając ubezpieczenie narciarskie.
Istotnym elementem, składającym się na ubezpieczenia narciarskie, którego porównanie pozwoli dokonać wyboru odpowiedniej polisy to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwego wypadku (NNW). Również w nim ważna jest suma ubezpieczenia, ponieważ o wysokości odszkodowania za złamaną nogę czy rozbitą głowę decyduje procent trwałego uszczerbku na zdrowiu. Tak więc przy sumie ubezpieczenia 10 tys. zł orzeczenie 10-procentowego uszczerbku na zdrowiu oznacza wypłatę świadczenia w wysokości 1 tys. zł.
Ubezpieczenia narciarskie, o których porównanie nam w tym artykule chodzi cechuje też ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Przydaje się, jeśli przyjdzie nam zrekompensować szkody wyrządzone osobom trzecim. Tu warto przyjrzeć się nie tylko sumie, ale również zakresowi ubezpieczenia i sprawdzić, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel zgodzi się wziąć odpowiedzialność finansową za wyrządzoną przez nas szkodę.
Wreszcie ubezpieczenia narciarskie obejmuje ochroną również sprzęt narciarski. Jak wypaść powinno porównanie tej części oferty polisy narciarskiej? Tu przede wszystkim należy zapoznać się z zakresem ubezpieczenia – a więc sytuacjami w jakich ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie za utratę lub zniszczenie sprzętu – jak również z wyłączeniami, a więc zdarzeniami, w których ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje naszego sprzętu.
Na koniec, skoro tematem rozważań są ubezpieczenia narciarskie i ich porównanie, jeszcze jeden składnik polisy: usługi assistance. Wymagają dopłacenia kilku złotych do polisy, ale zwłaszcza podczas zagranicznych wyjazdów na narty warto zaopatrzyć się w ten wariant. Centrum assistance będzie informować bliskich o naszym stanie zdrowia, jeśli zachorujemy, zorganizuje ich przyjazd i pobyt, jeśli nasz stan zdrowia będzie tego wymagać. W mniej dramatycznych okolicznościach dzięki usługom assistance szybko uzyskamy pomoc ze strony prawnika i tłumacza albo wsparcie finansowe, gdybyśmy zostali okradzeni.
Ubezpieczenia narciarskie, jak widać, niezależnie od towarzystwa, które taką polisę oferuje, mają podobne zakresy ochrony ubezpieczeniowej. Ale ich porównanie jest z pewnością niezbędne i pozwala nam dokonać najlepszego dla nas wyboru.