Ubezpieczenie kosztów leczenia w polisie narciarskiej
Data dodania:
W polisie, którą kupujemy na wyjazd narciarski znajdziemy pozycję opisaną jako ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) lub ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (KLZ). Czego dotyczy ta część naszego ubezpieczenia? Pokrycia wydatków związanych z koniecznymi dla ratowania naszego życia i zdrowia zabiegami, jaki przeprowadzone zostaną, gdy w czasie pobytu za granicą trafimy do placówki medycznej.
Pamiętajmy, że ubezpieczenie kosztów leczenia dotyczy wyłącznie sytuacji nagłego zachorowania lub poszkodowania w wypadku, do których to zdarzeń doszło podczas naszego pobytu za granicą. Oznacza to, że ubezpieczenie nie pokryje kosztów leczenia chorób, które przyjechaliśmy leczyć w zagranicznym szpitalu albo które są następstwem wcześniej przebytych schorzeń.
Jeśli więc, przykładowo, kilka lat wcześniej przebyliśmy zawał, a w czasie pobytu na nartach za granicą po raz kolejny doznamy ataku serca, ubezpieczenie nie pokryje kosztów leczenia z tym związanych. Chyba, że nasza polisa obejmuje leczenie chorób przewlekłych, co automatycznie oznacza wyższą składkę.
W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) znajdziemy szczegółowe określenie sytuacji, w jakich ubezpieczyciel zgadza się, w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia, wziąć na siebie odpowiedzialność finansową, a także wyłączonych z ochrony ubezpieczeniowej.
Najczęściej więc spodziewać się możemy, że nasze ubezpieczenie kosztów leczenia pokryje wydatki poniesione na zabiegi, badania, a także leki i środki opatrunkowe, jeśli będą one niezbędne dla ratowania naszego życia lub zdrowia i zalecane przez lekarza prowadzącego leczenie za granicą. Ponadto potrzebować będziemy rachunków i faktur potwierdzających poniesione wydatki, a także pisemnej diagnozy z placówki medycznej, która udzieliła nam pomocy.
Pamiętajmy o tym, że odpowiedzialność ubezpieczyciela ustaje, jeśli konieczna jest kontynuacja leczenia w kraju. Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą oznacza, że póki przebywamy w obcym kraju, towarzystwo pokrywa wszystkie przewidziane umową ubezpieczenia wydatki związane z naszą terapią. Ubezpieczyciel nie pokryje natomiast kosztów związanych z kontynuowaniem leczenia w Polsce.
Żeby ubezpieczenie kosztów leczenia okazało się skuteczne, a więc faktycznie zagwarantowało nam pokrycie wydatków na pomoc medyczną za granicą trzeba przedstawić w towarzystwie oryginały rachunków i faktur za leczenie, zabiegi, badania, środki opatrunkowe, medykamenty i transport medyczny.
Ubezpieczenie kosztów leczenia przyda się również podczas wyjazdu w cieplejsze kierunki, np. w czasie majówkowego wyjazdu: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/gdzie-na-majowke-w-2023/556.html
Autor: Karol Węgrzyniak